Laddar...
Kalendarium läsåret 2018/2019
Höstterminen 2018
v. 2627 jun till 31 aug   Lekskolor platser finns ÅMI
v. 3315 aug 18:00  Inskription ÅMI
16-17 aug 17:30-19:30  Kick-off Blås, Stråk, Band och solosångarna ÅMI, Grindmattesvägen 7
16-17 aug   Kick-off Dans samt pröva på tillfälle för utomstående Dansskolan, Fabriksgatan 4
v. 3420 aug 19:00  Extra inträdesprov dans Dansskolan, Fabriksgatan 4
20-24 aug   Lekskolorna startar ÅMI
v. 3527-27 aug   Körerna startar
v. 3714-16 sep   Dansen åker på resa till Pargas
14-14 sep   Ingen dansundervisning
v. 3926 sep 19:00-20:00  Onsdagskonsert ÅMI:s konsertsal
27 sep till 3 aug   Sjung i kör!
v. 4111 okt 19:00  Gävle Symfoniorkester Alandica
v. 4215-19 okt   Höstlov
15-16 okt 15:00  Slagverksworkshop och konsert Strandnäs norra skolas orkestersal och Alandicas nedre våning
v. 4324 okt 19:00  FN-konsert S:t Görans Kyrka
v. 4431 okt 19:00-20:00  Onsdagskonsert ÅMI:s konsertsal
v. 45 7 nov 20:00  ÅMEFF:s Årsmöte ÅMI:s konsertsal
7 nov 19:00  Nybörjarkonsert ÅMI:s konsertsal
8-11 nov   Kulturkarnevalen
9 nov   Ingen dansundervisning
v. 4617 nov 19:00  Konsert: Anni Elif (FI) på Alandica Alandica
v. 4722 nov 19:00  Ensemblekonsert ÅMI:s konsertsal
v. 4828 nov 19:00-20:00  Onsdagskonsert ÅMI:s konsertsal
2 dec 15:00  Swinging Christmas Alandica
v. 49 5 dec 19:00  Pianosoaré ÅMI:s konsertsal
6- 7 dec   Självständighetslov
v. 5010-11 dec 19:00  Dansgala Alandica
v. 5117 dec 18:00  Julkonsert Jomala kyrka
21 dec   Sista undervisningsdagen på höstterminen
22 dec till 6 jan   Jullov
Vårterminen 2019
v. 02 7 jan   Terminsstart
12-13 jan 10:00-17:00  Workshop i låtskriveri ÅMI
v. 0426 jan   Idrottsgalan 2018 Idrottsgården
v. 0531 jan   Jazzworkshop ÅMI
v. 06 6 feb 19:00  ÅMEFF:s Årsmöte ÅMI andra våningen
8-10 feb   Helsingfors Regional orkester Helsingfors
v. 0818-22 feb   Vinterlov
v. 1116 mar 19:00  Unga band Uncan
v. 14 1 apr till 17 maj   Ansökningstid
v. 1618-22 apr   Påsklov
v. 1723-26 apr   Skolturnévecka
v. 1830-30 apr   Valborgsmässoafton
30 apr   Valborgsmässoafton
1 maj   1:a maj ledighet
2 maj 19:00  Gävle Symfoniorkester Alandica
3 maj 19:00  Gävle Symfoniorkester Alandica
4 maj 13:00-16:00  ÅMI:s dag
5 maj 13:00-16:00  Dansens dag Fabriksgatan 4
v. 2013-14 maj   Dansexamen Fabriksgatan 4
13-15 maj   Nivåprovsdagar
v. 2122-23 maj   Dansgala Alandica
24 maj   Sista undervisningsdagen vårterminen
24 maj 19:00  Våravslutning Alandica
v. 2227-28 maj   Inträdesprov dans Fabriksgatan 4
27-29 maj   Inträdesprov musik ÅMI, Grindmattesvägen 7
30-31 maj   Kristihimmelsfärd lov